Filmy Białoruś

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z kraju Białoruś. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Serial animowany przedstawiający przygody pięciu pociesznych świecących kulek, które bardzo lubią psocić.
W latach trzydziestych w Polsce, niektórzy chrześcijańscy chłopcy tradycyjnie żyli przez pewien czas z żydowskimi rodzinami, aby nauczyć się handlu od żydowskich rzemieślników. Z tego powodu Iwan (Aleksandr Yakovlev) zamieszkał na dużej posiadłości u Abrahama i jego rodziny, nauczył się jidysz i stał się najlepszym przyjacielem Abrahama (Roma Alexandrovitch). Ale antysemityzm zrodzony z ubóstwa, ignorancji i przesądów jest ostry w tej społeczności i obaj chłopcy uciekają na wieś, by uniknąć bliskiego konfliktu. Podróżując razem w groźnym środowisku, ujawniają swoją niewinność i nierozerwalność.
Aleksander jest studentem. Pewnego dnia przyjeżdża do podupadłego majątku wuja Czerkasowa. Poznaje Sonię, córkę wuja. Dziewczyna, żeby nie wzbudzić podejrzeń ojca, zapoznaje go z wrażliwą Nathalie Sienkiewicz. Od tej pory Aleksander noce spędza z Sonią, a dnie z Nathalie. Trudno mu wybrnąć z tej zawiłej sytuacji.


Lipiec 1941. Niemcy czynią przygotowania do przejęcia mostu kolejowego, który jest ważnym punktem strategicznym. Jeśli im się uda to część wojsk radzieckich znajdzie się w prawdziwym "kotle" wojennym. Ze stacji Mariamowo na odsiecz żołnierzom rusza pociąg pancerny, jednak nie wszystko idzie zgodnie z założonym wcześniej planem.
Ania Morozowa, wychowanka domu dziecka, kończy z wyróżnieniem studia i podejmuje pracę na uczelni. Dima, kolega z domu dziecka, trudni się dilerką narkotyków, a z Ani zrobił nieświadomą niczego paserkę. Sytuacja robi się groźna, kiedy dziewczyną zaczyna interesować się milicja. Ani udaje się wprawdzie wymknąć z jej rąk, ale musi ukrywać się i zacząć żyć z dnia na dzień. Tak trafia do schroniska dla bezdomnych. Tutaj poznaje trzynastolatkę Krystynę, która pomaga jej w ucieczce. Ale coś za coś. Krystyna chce się dostać do babci w Kazachstanie, a w takiej podróży przez całą Rosję może jej pomóc tylko Ania. Dziewczyna nie ma ochoty na szaloną eskapadę i próbuje pozbyć się nastolatki. Okoliczności sprawiają jednak, że wciąż do siebie wracają i chcąc nie chcąc kontynuują podróż.
Nastia, Sasza i Kristina mają po 16 lat. Uczą się w tej samej szkole, w jednym z białoruskich miast. Żyją zwykłym życiem nastolatków, ze swoimi problemami i marzeniami. Nastia chce lepszego życia. Marzy o studiach w Polsce. Kilka razy w tygodniu jeździ do prywatnego nauczyciela języka polskiego. W podróżach towarzyszy jej przyjaciel Sasza. Chłopak jest prześladowany przez kolegów ze szkoły, którzy myślą, że jest gejem. Z kolei Kristina zupełnie nie myśli o studiach. Jest zainteresowana randkowaniem ze swoim nowym chłopakiem. W szkole obowiązuje surowa dyscyplina, która niewiele zmieniła się od czasów radzieckich. Jedyną osobą, która wydaje się inna, jest młody nauczyciel angielskiego. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Szokujące wydarzenie sprawia, że na światło dzienne wychodzą obawy, uprzedzenia i nienawiść do tych, którzy nie są tacy jak wszyscy.
Na peryferiach Mińska mieszka niezwykła para. Emerytowany podpułkownik, który utknął w postsowieckiej przeszłości, spędza swoje dni na kierowaniu regionalną organizacją weteranów, pisaniu artykułów wojskowych i esejów patriotycznych oraz organizowaniu spotkań ze studentami i kolegami. Dzieli dom ze swoim wnukiem Anatolem, który porzucił pracę inżyniera, aby realizować swoje prawdziwe powołanie jako striptizera. Marzy o założeniu własnego teatru erotycznego. Dziadek nie jest w stanie zaakceptować pasji wnuka i próbuje go nakłonić do powrotu do stabilnego życia. Konflikt pokoleniowy przekształca się w obraz współczesnej Białorusi i całego postsowieckiego regionu.

We mgle

6,1
Suszenja, wiejski pracownik kolei, zostaje niesłusznie oskarżony o kolaborację. W związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci - Burow i Wojtek - wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy jednak udaje się im dopaść swą ofiarę i zaprowadzić do lasu, sami wpadają w zasadzkę, a Suszenja jest zmuszony samodzielnie zmierzyć się z rannym wrogiem. W głębi pierwotnej puszczy, gdzie kategorie "przyjaciel" i "wróg" nie istnieją, a granica między zdradą a bohaterstwem jest niewidoczna, Suszenja postawiony zostaje przed koniecznością dokonania trudnego wyboru pomiędzy dobrem a złem. We mgle powstał na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasylija Bykowa.
Głównym bohaterem historii jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestując system, prześladujący jego rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku, artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców. Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w antysystemowych mediach, prowadząc wraz ze swoją piękną i równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w reżimowych koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt…
W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. „Poufne lekcje perskiego” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…