Filmy czechosłowacka nowa fala

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje czechosłowacka nowa fala. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Po wybuchu bomby atomowej, kobietom zaczynają rosnąć brody i stają się bezpłodne. By rozwiązać problem wyginięcia ludności, zorganizowano spotkanie Narodów Zjednoczonych. Postanowiono, że zostanie stworzony wehikuł czasu, by przenieść się w przeszłość i zabić Einsteina. To on zrobił obliczenia matematyczne, które były przydatne do tworzenia bomb atomowych.
Czechosłowacja, wczesne lata 60. XX w. Szesnastoletni Petr rozpoczyna pracę w samoobsługowym sklepie spożywczym jako obserwator potencjalnych złodziei. Petr, nieporadny w roli detektywa, w domu tłamszony przez prawiącego morały ojca, nieśmiały w kontaktach z rówieśnikami, wśród których jest jego pierwsza sympatia, Pavla – i przy tym wszystkim nieodparcie sympatyczny – drobnymi krokami przekracza granicę, za którą zaczyna się dorosłe życie. Pełnometrażowy, fabularny debiut Miloša Formana, oparty na motywach powieści Jaroslava Papouška z 1947 r. Uchwycenie prawdy o nastolatkach, ale i o dorosłych, o dojrzewaniu w atmosferze konfliktu pokoleń i prób przełamywania pruderii obyczajowej, stało się możliwe dzięki swobodnej, otwartej dramaturgii scenariusza oraz nowofalowemu nowatorstwu Formana.
Trwa właśnie wojna. Na małej stacji kolejowej Kostomlaty, gdzieś w Czechach, znudzeni kolejarze czekają na kolejne pociągi, które nierzadko się spóźniają. Aby czas szybciej płynął, opowiadają sobie o swoich miłosnych przygodach. Główny bohater, młody aspirant Milos ma problemy ze zdobyciem pierwszej dziewczyny. Stara się to jednak osiągnąć za wszelką cenę.


Akcja filmu rozgrywa się podczas corocznego Balu Strażaków. Ten ma być jednak specjalny, ponieważ po raz pierwszy mają się odbyć na nim wybory miss piękności. Zostanie również wręczona nagroda specjalna dla Aloizego Vrany, za długoletnią pracę. Atrakcją ma być również loteria fantowa. Wszystko zaczyna się jednak sypać, kiedy dziewczyny startujące w wyborach, nie chcą wyjść na scenę, giną fanty z loterii, a w okolicy zaczyna płonąć dom.
Andula (Hana Brejchová) jest młodą kobietą, pracującą w fabryce dziecięcego obuwia. Razem ze swoimi koleżankami z pracy jest spragniona miłości. Z tego powodu dziewczęta wdają się w liczne romanse, by następnie chwalić się przed sobą swoimi podbojami. A Andula cieszy się dużym powodzeniem dzięki swojej urodzie i blond włosom.
Rok 1950. Po likwidacji klasztoru zakonnica decyduje się powrócić do rodzinnego domu aby przejąć gospodarstwo po samobójstwie ojca. To zadanie będzie dla niej wyzwaniem w niespokojnych czasach komunizmu. Jak duże jest to wyzwanie okaże się dokładnie w noc wigilijną.
Główny bohater filmu jest palaczem zwłok. Wbrew temu, co wszyscy sądzą, uwielbia on swoją pracę. Można by powiedzieć: tylko nienormalny człowiek lubiłby taką pracę. Otóż bohater jest nienormalny. Jest psychopatą, który człowieka umie postrzegać tylko jako proch i kości. Kiedy więc faszystowska organizacja proponuje psychopacie układ, ten bez wahania się zgadza...

Ucho

7,4
"Ucho" to czeski tzw. "półkownik" - czekał na premierę ponad 20 lat. Ta kameralna tragikomedia podnosiła bowiem bardzo niewygodny dla totalitaryzmu temat, jakim było podsłuchiwanie wszystkich przez władzę, która nie wierzyła nikomu (choć oficjalnie głosiła zgoła odmienne hasła). Mówiło się nawet, że władza i owszem, wierzy obywatelowi, ale na wszelki wypadek jednak sprawdza. Sprawdza i podsłuchuje nawet swoich prominentów, doprowadzając do paradoksu, gdzie ofiara sama wręcz pomaga w budowaniu mechanizmu, który działa także przeciwko niej samej. Jest to swoiste studium strachu przed systemem, gdzie nikt nie może czuć się bezpieczny, i które momentami przypomina bardziej thriller, niźli czeską "nową falę".
Do spokojnego miasteczka przyjeżdża cyrk. Odtąd harmonia tego miejsca zostaje zaburzona albowiem w cyrku tym występuje niezwykły kot - kot w okularach. Poprzez swoje magiczne szkiełka jest on w stanie widzieć ludzką obłudę i rozmaite grzeszki ukryte za kurtyną pozorów... Kochankowie jawią się w kolorze czerwieni, niewierni na żółto, hipokryci w mig ukazują się jako purpurowi, a wszyscy oszuści naznaczeni są szarą barwą. Co gorsza, kot ten potrafi zdemaskować prawdziwą twarz mieszkańców na oczach wszystkich! W tej sytuacji niezwykłe zwierzę staje się obiektem nienawiści i pożądania i nieuniknionym staje się podział społeczności na dwa przeciwstawne obozy.
XVIII wiek. Krążą słuchy, że w pewnej wsi grasuje diabeł. Na miejsce przybywa kościelny regent i komplikuje życie rodzinie mieszkającej we młynie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…